بسته بندی و تبلیغات
دسامبر 24, 2016
تاریخچه بسته بندی
دسامبر 24, 2016

بسته بندی های صادراتی

بسته بندی های صادراتی و بسته بندی سبز

کشور ایران در حوزه اقتصاد مرحله زیست گذرانی را پشت سر نهاده و ورود به مرحله صنعتی شدن (اقتصاد چند قطبی) را آغاز نموده که تواماً رفتار آنلاین اجتماع، مسائل جمعیت شناختی و روانشناختی را در بر می گیرد. بازاریابی جهانی شامل فرآیند تمرکز منابع و اهداف شرکتها روی فرصتها و نیازهای محیطی است . اگرچه اصول بازاریابی فراگیر است ولی بازارها و مشتریان متفاوتند به این معنی که هر کشور و هر شخصی منحصر به فرد و بیانگر این واقعیت است که همیشه نمی توان تجربه یکسانی را در همه جوامع اقتصادی بکار برد و اینجاست که اصول سه گانه بازاریابی یعنی خلاقیت ، تمایز و نوآوری بیشتر از قبل احساس می گردد.بسیاری از بازاریابان بسته بندی( packaging ) را بعنوان یکی از ارکان بازاریابی می دانند.
بسته بندی مناسب انگیزه لازم برای تولید را به تولید کنندگان داده و تاحدودی آنان را در مقابل رقبای مقلد حفظ و در نهایت تنوع و حق انتخاب بیشتری را برای مشتری فراهم می نماید. بسته بندی به نوعی یک فرصت اشتغال و یک کمک کننده مهم جهت کارآیی مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و اثر بخشی صادرات بمنظور انتقال پیام به خریدار بشمار می رود . طراحی مناسب بسته بندی برای مصرف کننده راحتی و برای تولید کننده ارزش تبلیغاتی و سود را بدنبال دارد.
عوامل مختلفی به استفاده روزافزون از بسته بندی بعنوان ابزار بازاریابی کمک می نمایند از جمله سلف سرویس در فروشگاه های بزرگ ، آسایش خرید (دسترسی و اعتمادپذیری) برای مصرف کننده ، ایجاد تصویر ذهنی نسبت به شرکت و نام تجاری و فرصتی برای نوآوری .
برای یک تولید کننده محصول صادراتی اولین مرحله تعیین مفهوم بسته بندی است که تعیین می کند بسته بندی اساساً باید چگونه بوده ، برای یک کالای خاص چه کاری را انجام دهد ، آیا هدف اصلی بسته بندی مراقبت از محصول و یا معرفی روش جدید و نوآورانه توزیع محتواست و یا اینکه وظیفه انتقال پیامی درباره کالا یا شرکت را بعهده دارد و یا هدف دیگری داشته است؟
پس از تعیین مفهوم بسته بندی باید دیگر ارکان بسته بندی نظیر اندازه ، شکل ، مواد اولیه مصرفی و رنگ را مدنظر قرار گرفته و با هم همخوانی داشته و در نهایت آزمونهای قبل از فروش محصول صورت پذیرد. انجام آزمون واسطه باهدف اطمینان از دارابودن جذابیت کافی درمواجهه وانتخاب محصول و همچنین آزمون مصرف کننده با این هدف که اطمینان حاصل شود عکس العمل مصرف کننده نسبت به بسته بندی مثبت و مساعد است یا خیرانجام می گیرد و بسی جای تامل دارد که استفاده از این آزمونها را در کشورمان کمتر شاهد بوده ایم .
درج اطلاعات کامل محصول روی بسته بندی ، ظاهر جذاب ، راحتی حمل و نقل ، انبارداری و شرایط اقلیمی ، سهولت باز شدن و کاربرد محصول از ویژگیهای یک بسته بندی مناسب می باشد. همانطور که بسته بندی هزینه زاست ،از سویی دیگر موجب ایجاد ارزش افزوده در محصول می گردد که می تواند تا حدودی هزینه های مذکور را تعدیل نماید.
بسته بندی عضوی از زنجیره ارزش یک شرکت می باشد که در نهایت به افزایش ارزش نهایی شرکت کمک می کند به نحوی که همبستگی مثبت معناداری بین کیفیت برتر کالا و بازده سرمایه گذای (ROI)آن شرکت بوجود می آید .لازم بذکر است که این ارتقاء کیفی در صنعت بسته بندی تا یک نقطه مشخصی جایز بوده و از آن نقطه به بعد چیزی جز اتلاف هزینه و از بین بردن فسلقه تولید آن کالا را نخواهد داشت .
پیرو این موضوع ، استراتژی قیمت گذاری بر مبنای ارزش و نیز قیمت گذاری پرستیژی برای محصولات آن شرکت کاربرد دارد.که این نوع قیمت گذاری راهکاری برای توسعه فعالیت صادرکنندگانی است که تمایلی به تخصیص هزینه در حوزه بسته بندی محصولاتشان ندارند .
نحوه بسته بندی و لباس یک کالا می تواند مبین جایگاه محصول (مقرون به صرفه بودن ، قابلیت اعتماد، دوام و سایر ویژگیهای مرسوم) در بازار باشد. جایگاه یابی  از مصادیق مدیریتی انگیزشی می باشد و در واقع با طراحی و بسته بندی مناسب ، نوعی کدگذاری در فرآیند انتقال پیام و نوعی وفاداری در مصرف کننده ایجاد کرده و می توان برای هر کالا یک مدل ارتباطی منحصر به فرد را تعیین و بکارگیری نمود.
انتخاب محصول توسط مصرف کنندگان تا حدود زیادی براساس ارزشهای نمادین ، عادات ، ذائقه و فرهنگ مصرف صورت می گیرد تا جایی که براند و رنگ نیز در زمره آن می باشد و این موضوع باید همواره از چشم تولید کنندگان دور نماند.
بسته بندی برگ برنده نهایی در بازار فروش بوده و برای به روز نگه داشتن بسته بندی می بایست تغییراتی جزئی اما دائمی در آن ایجاد نمود. روانشناسی رنگها نیز یکی از موضوعات مرتبط با موضوع قابل بحث می باشد چه بسا رنگهای متفاوت در کشورهای مختلف ممکن است معانی و تعابیر مثبت و منفی زیادی را از بعد فرهنگ مصرف آن جامعه در برداشته باشد طوری که شاهد آن بوده ایم محصولی با کیفیت عالی و بسته بندی مناسب ولی رنگ آمیزی مغایر با فرهنگ مصرف بازار هدف ، نتوانسته بازار داری نماید.
از دیگر موارد حائز اهمیت در فرهنگ مصرف جوامع ، شکل ظاهری و سهولت کاربرد می باشد به نحوی که با توجه به وجود هزینه های بسته بندی و عدم اعمال سلیقه از سوی تولید کننده ، محصولات بصورت فله صادر شده و در کشور ثانی مطابق فرهنگ مصرف بسته بندی آن کشور صادر گردیده است وبه اصطلاح بازاری خاکستری را بوجود آورده اند.
صحت این موضوع در زمینه صادرات مواد غذایی مشهود است. بنابر این شرکت های بسته بندی به منظور کاهش تعارضات فرهنگی باید بطور دائم با الگوهای رفتاری ، فرهنگی و اجتماعی مشتریان و مصرف کنندگان بازارهای گوناگون آشنا بوده تا ضمن رعایت اصول بسته بندی سبز(استفاده بهینه از زمان مواد و هزینه) بتوانند بیش از رقبا محصولاتی مناسب و مطلوب برای هر یک از گروههای خاص فرهنگی فراهم آورند.بستر سازی در این خصوص جهت قرابت با بازارهای جهانی نیازمند یک استراتژی مستمر و بادوام است .
توليد کنندگان سعي مي کنند با نوآوري دربسته بندی محصولات خود ، تمايز در بازار ايجاد نموده ومزيت رقابتی را کسب نمايند. از طرفي تقاضا براي بسته بندی که از منابع پايدار مشتق شده باشد و قابلیت بازيافت داشته و يا زيست تخريب پذير باشد به سرعت در حال افزايش است و رقابت براي توسعه مواد مقرون به صرفه است که مي تواند در بازار عرضه داراي اعتبار سبز بوده، همچنان که کارايي بسته بندی هاي متعارف را نيز داشته باشد، لذا بسياري از توليد کنندگان در حال حاضر به دنبال جايگزين بسته بندی ای هستند که نه تنها عملکرد آن بهتر و هزينه مواد متعارف آن کمتر باشد، بلکه تاثيرات زيست محيطی آن نيزبسيار کاهش يابد. هدف از بسته بندی سبز ، بهبود استفاده مجدد از مواد بسته بندی ، کاهش مصرف منابع و کاهش آلودگی زباله های بسته بندی به محيط زيست ميباشد.
امروز، بسته بندی سبز نه تنها نشان دهنده يک ابزار تبليغاتی براي توليد کنندگان نيست بلکه يک استراتژی لازم براي بسياری از توليد کنندگان بزرگ است تا بتوانند موقعيت خود را در بازار تثبیت و با ايجاد ارزش افزوده ،مزيت رقابتی را کسب نمايند.

بسته بندی سبز

بسته بندی سبز که بسته بندي سازگار با محيط زيست نيز ناميده مي شود، به نوعي از بسته بندي اشاره دارد که با محيط زيست و سلامت انسان سازگار بوده و مي تواند همسو با توسعه پايدار، مجدا مورد استفاده قرار گرفته و بازيافت شود.
از ديدگاه فني، بسته بندي سبز به گياهان طبيعي و مواد معدني به عنوان مواد اوليه، محيط اکولوژي و سلامت انسان، بازيافت مفيد، تجزيه آسان و توسعه پايدار اشاره دارد. به عبارتي بسته بندي دوستدار محيط زيست ، بسته بندي است که علاوه بر پيدا کردن موازنه اي بين حفاظت از محصول ، تامين رضايت بازار مصرف و الزامات قانوني بايد تا حدلازم از مواد کمتري استفاده نمايد.
  • بطور کلي بسته بندي سبز بايد معاني زير را داشته باشد:
1- کاهش مواد بسته بندي: بسته بندي سبز به معني تلاقي حفاظت، راحتي، بازاريابي و ديگر توابع از شرايط مي باشد و بايد حداقل متوسط از ميزان بسته بندي باشد.
2- استفاده مجدد و يا بازيافت بسته بندي بايد آسان باشد: از طريق استفاده مکرر و يا بوسيله بازيافت زباله، توليد از محصولات بازيافتي ، کمپوست و اقدامات ديگر براي بهبود خاک، نه تنها محيط زيست آلوده نشده، بلکه استفاده کامل از منابع صورت مي گيرد.
3- تخريب زباله هاي بسته بندي مي تواند منسوخ شود: به منظور تشکيل نشدن يک زباله دائمي و بازيافت نکردن زباله هاي بسته بندي براي از بين بردن فساد و در نتيجه دستيابي به هدف بهبود خاک. کشورهاي صنعتي جهان به اهميت توسعه استفاده از تخريب بيولوژيکي و يا نوري از مواد بسته بندي پي بردند.
4- مواد بسته بندي بايد غير سمي براي انسان بوده و آسيب هاي بيولوژيکي نيز نداشته باشد: مواد بسته بندي نبايد حاوي مواد سمي باشد و يا اينکه محتواي مواد سمي بايد در استانداردهاي مربوطه کنترل شوند.
5- بسته بندي محصولات در طول چرخه زندگي خود، نبايد محيط زيست را آلوده کرده و يا باعث آلودگي شود: محصولات بسته بندي از دستيابي به مواد خام گرفته تا پردازش مواد، توليد محصولات، استفاده از محصول، بازيافت زباله، و در نهايت درکل فرايند زندگي خود ، خطرات انساني و زيست محيطي را مد نظر مي گيرند.

تقاضا براي بسته بندي سبز در دنيا

بر طبق تحقيقات تقاضا براي بسته بندي سبز ادامه يافته و به رشد سالانه دو رقمي خواهد رسيد و سود از طريق مجموعه فعاليتهاي افزايش يافته و ظرفيت پردازش شده به همراه استفاده بيشتر از بسته بندي محتواي بازيافتي بوسيله شرکتها يي که به دنبال نشان دادن مسئوليت زيست محيطي و متفاوت ساختن محصولات خود هستند، حاصل خواهد شد .
به عنوان مثال پيشتر شرکت هاي هندي در پاسخ به افزايش آگاهي مصرف کننده از محيط زيست و اولويت براي بسته بندي سبزتر به سمت بسته بندي سازگار با محيط زيست روي آوردند. مطالعات انجام شده در اين کشور نشان ميدهد که بخش بسته بندي پايدار با متوسط نرخ 25% در حال رشد است، در مقابل رشد سالانه 20% در کل صنعت بسته بندي.
مسائل زيست محيطي از قبيل بدتر شدن انتشار کربن، کمبود منابع طبيعي، همراه با افزايش آگاهي سلامتي و همچنين اهداف کاهش زباله، باعث رشد نوآوري هاي بسته بندي سبز شده است. در اين مطالعه مصاحبه اي نيز با 1000 نماينده از شرکت ها صورت گرفت. حدود 45 درصد از توليد کنندگان بيان کردند که آنها به آرامي پذيراي استفاده از تکنولوژيهاي بسته بندي قابل بازيافت و مواد سبک سازگار با محيط زيست و همچنين استفاده از روش هاي مقرون به صرفه براي کمک به افزايش آگاهي مصرف کننده مي باشند.75 درصد از پاسخ دهندگان اظهار داشتند که آنها به تدريج استفاده ازکيسه هاي پلاسيتکي غير قابل تجزيه را کاهش داده اند،آنها همچنين به دنبال حمايت از فروشگاههاي بقالي، فروشندگان ميوه و سبزيجات و دستفروشان به منظور ترويج استفاده از کيسه هاي کاغذي به جاي نوع پلاسيتکي آن مي باشند.
گروه بسته بندي بازار سرمايه بي ام او شيکاگو نيز گزارشي را در خصوص بازار بسته بندي سبز در شمال آمريکا ارائه داده است. بي ام او مي گويد که بازارهاي بسته بندي سبز 37.2 بيليون دلاري آمريکاي شمالي با نرخ رشد مرکب سالانه از 4 درصد به 5 درصد رسيده است و بسته بندي ترکيب محتواي بازيافتي بزرگترين بخش بسته بندي سبز و با ارزش 33.2 بيليون دلار يا 89 درصد از سهم بازار است کاغذ، از جمله جعبه هاي کنگره دار و جعبه هاي تاشو، حدود 70 درصد از تقاضاي محتواي بازيافتي را تشکيل ميدهند که ارزش آنها معادل 23.2 بيليون دلار است.
يکي از بزرگترين استدلال ها در برابر بسته بندي سبز همواره اين بوده است که انتخاب بسته بندي سبز هزينه بر است. بيانيه اي که ديگر در سال هاي اخير با توجه به پيشرفت هاي بسيار زياد در گزينه هاي سبز درست نيست.
امروزه توليد بسته بندي سبز کارآمد تر و گسترده تر شده است. بنابراين آن دسته توليد کنندگان که مي خواهند به مشتريان محصولات سازگار با محيط زيست را عرضه کنند نيازي نيست که نگران هزينه هاي بالاي آن باشند و بسته بندي سبز مي تواند از ارزش استراتژيک براي استراتژي بازاريابي شرکتها بوده و مزيت رقابتي آنها محسوب شود و کارآفريني در مسائل مربوط به بسته بندي با نوآوري از طريق بسته بندي سبز مي تواند تفاوت در بازار ايجاد نموده و ارزش افزوده ايجاد نمايد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *